Радянський партизанський та підпільний рух на Рівненщині

Кравчук, Дмитро Васильович (2015) Радянський партизанський та підпільний рух на Рівненщині. PhD thesis, Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем"янчука.

[thumbnail of Kravchuk_D_V.pdf] PDF - Published Version
Download (6MB)

Анотація

На сучасному етапі у незалежній українській державі розгортаються непрості трансформаційні процеси, ускладнені несприятливим зовнішньополітичним фактором у вигляді агресії з боку Російської Федерації. У ході військового конфлікту на Сході України, поміж інших методів протиборства, тривають партизанські дії. «Гібридна війна» передбачає проведення широкої пропагандистської кампанії, спрямованої на деморалізацію супротивника. Сили, котрі планують і здійснюють антиукраїнські пропагандистські акції, часто звертаються до історії Другої світової війни, ототожнюючи українську сторону з нацистською Німеччиною. Досвід Другої світової війни, за умови критичного підходу до нього й із урахуванням легітимізованих нещодавно Верховною Радою України «декомунізаційних» законодавчих актів - «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945» і «Про засудження комуністичного та націонал- соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їхньої символіки», може бути використано у площині перегляду сучасних меморіальних практик на загальноукраїнському та регіональному рівнях, а також у сфері військової практики та політики. Друга світова війна - один із найбільших воєнних конфліктів у новітній історії людства. На арені війни застосовували нове озброєння, реалізовували тактичні та стратегічні рішення, продиктовані новими технологічними і ідеологічними складниками війни. Зазнавали змін традиційні методи ведення бойових дій, зокрема партизанський рух, який набув нових форм і став важливим елементом боротьби на окупованій нацистською Німеччиною території. Актуальність теми дослідження зумовлена необхідністю висвітлення етапів радянського партизанського та підпільного руху в період німецько-радянської радянського партизанського та підпільного руху в період німецько-радянської війни у розрізі окремих регіонів України з огляду на те, що в кожному з них означені процеси мали відмінну динаміку, масштаби, характеристики, по-різному позначилися на демографії, господарському та повсякденному житті окупованих територій. Актуальність теми увиразнює те, що в сучасних доробках майже не осмислено окреслену проблематику в регіональному вимірі, відтак постає очевидною потреба аналізу багатьох аспектів підпільного та партизанського руху в межах окремо взятого регіону.
Науковий інтерес до дослідження вказаних процесів на Рівненщині спричинений тим, що м. Рівне під час німецької окупації мало статус адміністративного центру райсхкомісаріату «Україна», в якому знаходилася резиденція його очільника Е. Коха та діяли основні нацистські владні інституції. Із останнім пов’язана підвищена увага до регіону радянських спецслужб і партійних органів, відповідальних за розгортання антинімецької боротьби в тилу, зокрема місто та регіон з другої половини 1942 р. активно насичували розвідувальні та диверсійні групи. Із урахуванням специфіки функціонування окупаційної влади, географічних локацій і строкатої політичної палітри територій діяльності радянських партизан актуальним видається розгляд їхньої бойової організації, ведення пропаганди й агітації, виявів протиправної діяльності щодо цивільного населення в розрізі окремого регіону. Важливою є проблема контактів радянських партизан і українських повстанців у тій або тій місцевості, визначення кількості й інтенсивності їхніх сутичок, обрахунок незворотних втрат із обох сторін.
Обов’язковим складником реконструкції функціонування радянського підпілля та партизанських загонів і з’єднань вважаємо процес післявоєнного обліку та пошуку їхніх учасників, часто супроводжуваний штучним завищенням кількості й ефективності таких формувань. Лише за умови детального вивчення локальних виявів та особливостей діяльності радянських партизанки та підпілля в роки німецько-радянської війни можливе їхнє комплексне реконструювання. Напрацювання нових регіональних студій із названої проблематики дасть змогу системно проаналізувати всі аспекти організованого збройного супротиву німецькій окупації на території України.

Тип файлу: Дисертація (PhD)
Additional Information: Науковий керівник: кандидат історичних наук, доцент Жив’юк Андрій Анатолійович
Теми: За напрямами > Історія
Підрозділи: UNSPECIFIED
Розмістив/ла: бібліотека Алла Шевцова
Дата розміщення: 01 Лип 2022 12:04
Остання зміна: 01 Лип 2022 12:04
URI: https://eprints.oa.edu.ua/id/eprint/8665

Actions (login required)

Переглянути елемент Переглянути елемент